Yoga Uzmanlık Programı


Çağ Gürle ile Yoganın Temelleri ve Yoga Uzmanlık Programı (Yoga Alliance Onaylı)

İSTANBUL

2018 – EYLÜL DÖNEMİ

Tarihler:

Tarihler 2018-2019 sezonu için geçerlidir.

1.Buluşma: 29-30 Eylül

2.Buluşma: 6-7 ekim

3.Buluşma: 20-21 ekim

4.Buluşma: 10-11 Kasım

5.Buluşma: 24-25 kasım

6.Buluşma: 1-2 aralık

7. Buluşma : 15-16 aralık

İnziva:  3-6 Ocak (Çatalca)

 

Yer:

Saat:

Cumartesi

Birinci Bölüm: 9.00- 12.00

İkinci Bölüm:  13.00- 17.30

Pazar

Birinci Bölüm: 9.00- 12.00

İkinci Bölüm:  13.00- 17.30

*

Programın Amacı Nedir?

200 saatlik bu programın temeli Hatha Yoga sistemine ve Meditasyona dayanır.

Programın öncelikli amacı; katılımcıların yoga ile en güvenli biçimde tanışmasını ve yaşam boyu sürdürebilecekleri yoga uygulaması geliştirmelerini sağlamaktır.

Diğer amacı; yoga görüşü, yoga uygulaması ve yoga çalışması sunma yetisiyle donanımlı uzmanlar yetiştirmektir.

*

Programın İçeriği Nedir?

– 70 adet klasik yoga pozu detaylarıyla ele alınır, anatomi destekli olarak incelenir ve program boyunca yoğun biçimde asana uygulanır.

– Temel nefes teknikleri, nefesin anatomisi ve işlevine dair bilgiler eşliğinde sunulur ve uygulanır.

– 1.5 saatlik ders içeriği hazırlama ve tema oluşturma becerisi kazandırılır.

– Hocalık yapın ya da yapmayın, ömür boyu sürdürebileceğiniz bir kişisel yoga uygulaması edinmeniz ve sürdürmeniz desteklenir.

– Yoga’nın tarihi ve Yoga’ya dair farklı kaynaklar incelenir.

– Güvenli Fiziksel Arınma ve Yenilenme teknikleri öğretilir.

– Ezoterik kavramlar ve yöntemler, modern ve bilimsel karşılıklarıyla birlikte açıklanır.

– Yoga uygulamanızı ve eğitimde öğrendiklerinizi rafine edebilmeniz için eğitim sonunda bir inziva yapılır.

*

Programın Asistanlari:

Her dönem önceki dönemlerin mezunları arasından seçilmektedir.

Katılım Şartları:

Program süreci için yeterli vakti ve imkanı olanlar bu çalışmaya katılabilirler.

Genel sağlık durumu iyi olanlar bu çalışmaya katılabilirler.

Sağlığınızla ilgili bir sorun varsa lütfen katılmadan önce Çağ’a e-mail ile ulaşıp (caggurleegitim@gmail.com) durumunuzu bildirip programa katılma hususunda danışın.

Eğer daha önce hiç Yoga yapmadıysanız, programdan önce değişik stüdyolarda birer başlangıç dersi tecrübe etmenizi öneririm.

Eğer daha önceden Yoga tecrübeniz ve hatta bir sertifikanız varsa bunu da mutlaka Çağ’a şahsen bildirmenizi rica ederiz.

*

Tamamlama şartları:

-Tüm buluşmalara katılmak

-Buluşmalar arası ödev olarak verilen uygulamalara uymak

-İnzivaya katılmak

(İnziva, tarihi ve yeri en geç 5.buluşmada belirlenecek ve sertifikalar inzivada dağıtılacak)

Çağ’ın uzmanlık için gereken şartları yerine getirdiğinizi onaylaması ile sertifikaya hak kazanırsınız.

*

Sertifika:

Bu programa katılanlar, derslere tam katılım sağladıkları takdirde 1.5 saatlik güvenli ve etkili bir yoga çalışması sunabilir hale gelirler ayrıca 200 saatlik Yoga Uzmanlık Sertifika’sı almaya hak kazanırlar.

Çağ Yoga Alliance ID: 75829

*

Çağ’ın Notu:

Merhaba.

Kişisel uygulamanızı ve yoga becerinizi geliştirmeniz adına, program boyunca sizlere birebir yönlendirme ve destek sunacağım.

İnsan, bedeni ve nefesiyle tanışır,  yakınlaşır,  bütünleşir. Böylece yeniden doğar.. Bu doğum büyük bir gizem içerir. Hayatınızın her döneminde aynı tazelikle hatırlayacağınız, çok özel bir deneyime giriyorsunuz..

Her zaman olduğu gibi; tüm kalbimle orada olacağım.

Görüşmek üzere.

*

Programın Mezunlarından

Serhat Çınar

Yoga TT seçerken gerçek amacınız nedir? Kolları nasıl kaldıracağım, poza nasıl gireceğim, neyi önce neyi sonra yapacağım? Bunları öğrenmekse, üzgünüm ama bu program size çok fazla gelecektir. Basit bir kursa katılır ya da bir yoga kitabı alıp okursanız bu cevapları bulabilirsiniz zaten.. Bu saydıklarım bu programda yok demiyorum, ayrıntılı, çok detaylı ince ince veriliyor. Ancak asıl amaç gerçekten iyileşmekse, kendinin ve çevrenin farkına varmaksa, yıllardır aradığın sorulara cevaplar bulmaksa, neden böyle davranıyorum ya da neden böyle hissediyorum gibi çok daha zengin keşifler yapmaksa, bu eğitim tam sana göre. Çağ, iyileşme arzum yollarımızı kesiştirdi biliyorum, seni ben buldum. Ama iyi ki varsın, iyi ki beni programa kabul ettin. Daha yüzlerce insanın yolunu ışıl ışıl aydınlatacaksın. Yerin hep çok özel olacak.

*

Ebru Çiçek

Bu çalışmaya katılmadan önceki hayatıma bakıyorum da; etrafımda uyanmış, kendi ile çalışmış, acılardan geçerek büyümüş, sorduğum her soruyu altı boş kalmadan cevaplayacak hiç kimse göremiyorum… Bir gün hiç tanımadığım, hiç bilmediğim ve araştırmadığım bir insan karşıma çıkıyor ve düşüncelerim duygularım ters düz oluyor. iyi ki de öyle oldu… Kendi yolumu bulmamda, kendimi görmemde hep destekleyici ve teşvik edici oldu. iyi ki var ve var olacak. Kendi yolunu bulmak isteyen herkesin yolu birgün seninle kesişecektir Çağ.

*

Nilüfer Demir

Hayatımın hiç bir döneminde katıldığım hiç bir çalışmada bu kadar heyecan yaşamadım. Bana unuttuğum belkide hiç farkında bile olmadığım duygular, hisler yaşattı ve aslında bana beni o kadar güzel gösterdi ki; kabullenmeyi, olduğu gibi almayı, bakış açımı değiştirebilmeyi, önceliklerimin aslında önceliğim bile olmadığını.. Bu eğitimle birlikte kelimelere henüz dökemesemde çok şey değişiyor ve hayatımda çok şey de değişecek, biliyorum. Bunun mimarı Çağ hocama sonsuz teşekkür ediyorum.

*

Serap Gölcek

Yoga bana gorunmeyen yanlarimi gormeyi, onlarla tanismami ve uzlasmami sagladi. Öyle birsey ki; yaparken yeri gelir gulersiniz yeri gelir aglarsiniz, gecmiste kalmis caninizi yakan herseyin farkina varirsiniz. Çağ’in uzmanlık programını herkese tavsiye ediyorum, bedeniniz yoluyla zihninizi ulasmanin yollarini tecrübesiyle ortaya cikararak, donusumuze mukemmel katkida bulunuyor..

*

Arzu Çulha

Program başlamadan önce ’20 Eylül’de maceranız başlıyor’ diye bir mail göndermişti Çağ bizlere. Şimdi geri dönüp baktığımda ne demek istediğini çok daha iyi anlıyorum. Kalbimin, bedenimin ve zihnimin kapılarını aralayıp farkındalığımı arttırdığı vedeneyimi, tecrübesiyle bu macerada rehberim olduğu için kendisine çok teşekkür ederim.

*

Aylin Erdem

İnsanlarla ilişkilerimize, bedenimize, nefese, asanalara, beslenme tarzımıza ve hayata bakışımıza dair o kadar çok şey var ki fark edilmeyi bekleyen…

Bu çalışma o kapıyı araladı. Daha fazla ne ister ki insan?

*

Bengü Odabaş

Tesadüf eseri karşılaşıp katıldığım bu programda, içeriğindeki yoga pozlarını detaylarıyla öğrenmek kendi pratiğimde daha sağlam ve kendimden emin olmama vesile oldu diyebilirim.

Ayrıca yaptığımız çalışmalar benim için sadece mat üzerinde ve sınıf içerisinde kalmadı, hem insanlarla hem de kendimle olan ilişkilerimde daha uyanık olmamı sağladı.

Bildiklerini paylaşmaktan keyif aldığı aşikar bir insandan öğrenmek demek, benim de öğrenmekten keyif almam demekti.

Bana göre bir programın verimli olması, hem programı sunanın hem de alanın duyduğu haz ile doğru orantılıdır.

Bunun dışında, hem biz katılımcılar arasında oluşan sıcak hava hem de Çağ’ın bize karşı samimiyeti ile programın her anı tam tadında geçti.

*

Hüsne Çigdem

7 ayin göz açıp kapayıncaya kadar geçtiği, Çağ’ın bilgi birikimi ve tecrübesi eşliğinde gitgide derinleşen harika bir çalışmaydı.

Hayatimin bu döneminde bana çok yol gösteren ve beni aydınlatıp çok güzel insanlarla tanıştıran bu harika programı bütün içtenliğimle bu yola bas koymuş-koyacak herkese tavsiye ederim.

*

Rita Menda

Etkileyici, ilham verici ve çok eğlenceli.

Aynı olaylara farklı gözlerle bakmamı sağladı, hayatın her anından keyif  alabileceğimi öğrenip bir de yoga uzmanı oldum.

Harika insanlarla tanışıp, kendim için bir şey yaptım. Beni şu anla, nefesimle ve meditasyonla tanıştıran harika hocama teşekkürler.

*

Kayıt

Ücrete 7 haftasonu buluşma ve inzivadaki dersler dahildir.

İnzivadaki konaklama ve ulaşım dahil değildir.

Ücret:

Kayıt olmak ve bilgi almak için aşağıdaki e-mail adresi üzerinden programın asistanlarıyla  iletişime geçiniz:

  • caggurleegitim@gmail.com

*

Sıkça Sorulan Sorular

1– Hiç yoga yapmadım/çok az yoga tecrübem var, bu program bana uygun mu?

Evet, uygun.

Bu çalışma hem sıfırdan yogayı öğretirken hem de öğrendiklerinizi en basit ve en güvenli biçimde nasıl aktaracağınızı öğretiyor.

Yani hem yoga öğreniyorsunuz hem de dünya çapında geçerliliği olan bir yoga uzmanlığı sertifikanız oluyor. Bu programda hayat boyu sürecek yoga uzmanlığı süreciniz için ilk adımı atmış oluyorsunuz.

 *

2 – İş yoğunluğu sebebiyle programa katılmaktan çekiniyorum, bu program bana uygun mu?

Tabi ki.

Programın buluşmaları her ay iki kez ve o da haftasonlarına denk gelecek şekilde düzenlendi.

Ayda bir- iki haftasonu buluşmaya gelmek dahi iş düzeninizi bozuyorsa yalnızca bu çalışma için değil, birçok güzel şey için müsait değilsiniz demektir, kendinize bu kadar yüklenmeyin.

*

3 – Ben sadece yoga öğrenmek istiyorum, sertifika almayı ya da yoga çalışması sunmayı düşünmüyorum, yine de katılabilir miyim?

Elbette.

Dilerseniz Çağ ile konuşup uzmanlık yapmayacağınızı belirtip, uzmanlık sertifikası yerine programa katılım belgesi alabilirsiniz. Ancak şimdiye kadar programlarda yoga çalışması sunmak istemediğini söyleyen herkes, istisnasız herkes, bu süreçte fikir değiştirip bir şekilde yoga uzmanlığına başladı ya da yoga çalışmaları sundu. Dünyanın her yerinde bu sertifika ile çalışmalar organize edebilir ders verebilir ve kimseden emir, komut almadan hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Ya da bir istisna olup, çalışmaya katılır ve sertifika almamayı tercih edersiniz. O da güzel bir yol. Yeter ki yoganın faydalarını yaşayın, mahrum kalmayın.

*

4- Sakatlığım var, kolum/bacağım kırık, bel/boyun fıtığım var, katılmam mümkün mü?

Evet, mümkün.

Eğer doktorunuz sizi bir fizyoterapiste yönlendirdiyse, terapistinizle görüşüp onayını aldıktan sonra çalışmaya katılmanızda sakınca yok. Aksine; basit düzeyde kas-iskelet anatomisi öğrenerek bel-boyun fıtığı hakkında bilgilenir ve belinizi boynunuzu nasıl koruyacağınızı ve o bölgelerin neden bu kadar sık incindiğini keşfedebilirsiniz. Hasarlı bölgeleriniz yeniden hislenir ve güçlenir. Yoga’da yalnızca kendi vücut ağırlığınızla çalışacağınız ve bunu müthiş bir duyarlılıkla yapacağınız için, çalışmadaki uygulamalar yalnızca ‘iyileştirici’ olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s