Mezunlardan

EĞİTİM MEZUNLARINDAN:

EYÜP BAŞTÜRK

Ben yogayla tanismak amaciyla supriz bi sekilde verdim egitime katilma kararini. Bunun yaninda bir erkek olarak genelde dışarıdan feminen gorulen bir aktiviteye baslamanin beraberinde getirdigi bir cok kaygi barindirarak tabi ki. Ancak egitimin basladigi ilk gunden bugune kadar (egitim biteli 2 ay oldu su anda) git gide artiyor bu karara duydugum minnet. Bilgisi, ozverisi ve samimiyetiyle Cag her egitime katilana beklediginden fazlasini verebilecek kalitede bir egitmen, bir arkadas. Kendini hem fiziksel hem de ruhen daha iyi anlamak isteyen herkese simdiden iyi yolculuklar.

*

ÖZGE BAYER

Çağ Hoca’yı hiç tanımadan, neyin içine dahil olacağımı bilmeden yalnızca iç sesime güvenerek bir gecede karar verip gittiğim bu eğitim beni tahmin edemeyeceğim kadar dönüştürdü..  Eğitim başlamadan önce hiç tanımadığım insanlarda kendi davranışlarımı,huylarımı,düşüncelerimi görmek o insanlarla aynı sınıfta olmanın tesadüf olmadıgını gösterdi bana. O sınıf Çağ Hoca’nın güvenli alanında; yargılanmadan hislerini paylaşabileceğin, gerçek seni ortaya koyabildiğin, dışarda bulunamayacak bir alana dönüştü. Mevcut arkadaşlarım-dostlarımla paylaşsam anlaşılamayacak anlar paylaştıgım ömürlük dostlar edindim.
Ufak,saçma demeden iştahlı sorularımızı dinginlikle cevaplayan, öğrencilerine samimi sevgi ve ilgiyle yaklaşan Çağ Hocam bu yola adım atmak için mükemmel bir hoca,yol gösterici, akıl hocası oldu bizlere..
Yoga yaparken kendimizi korumayı,bedenin dilini çözmeyi, düşünceyi kafadan aşağıya bedene indirmeyi  ve bedenimin mesajlarına kulak vermeyi öğrendim. Beden asla yalan söylemez ve onun mesajlarını duyabilmek kendinizle bağınızı yenilemenize, hayat kalitenizi arttırmaya, enerjinizi yükseltmeye bire bir..
Bu eğitim size Yoga Hocalık Sertifikası veriyor evet ama daha da önemlisi; bedeninizle kopan iletişiminizi yenileyip, psikolojik durumunuzu şöyle bir gözden geçirerek kendinizi tanıma yolunda kocaman bir adım atmanızı sağlıyor..

*

SERHAT ÇINAR

Yoga TT seçerken gerçek amacınız nedir? Kolları nasıl kaldıracağım, poza nasıl gireceğim, neyi önce neyi sonra yapacağım? Bunları öğrenmekse, üzgünüm ama bu program size çok fazla gelecektir. Basit bir kursa katılır ya da bir yoga kitabı alıp okursanız bu cevapları bulabilirsiniz zaten.. Bu saydıklarım bu programda yok demiyorum, ayrıntılı, çok detaylı ince ince veriliyor. Ancak asıl amaç gerçekten iyileşmekse, kendinin ve çevrenin farkına varmaksa, yıllardır aradığın sorulara cevaplar bulmaksa, neden böyle davranıyorum ya da neden böyle hissediyorum gibi çok daha zengin keşifler yapmaksa, bu eğitim tam sana göre. Çağ, iyileşme arzum yollarımızı kesiştirdi biliyorum, seni ben buldum. Ama iyi ki varsın, iyi ki beni programa kabul ettin. Daha yüzlerce insanın yolunu ışıl ışıl aydınlatacaksın. Yerin hep çok özel olacak.

*

BURCU UĞUR

Bu eğitime başlarken hayatımı bu kadar değiştireceğini düşünmemiştim… Ne Çağ hocayi tanıyordum ne de yoga hocası olmak istiyordum sadece içim sıkışmıştı bir süredir aynı döngüdeydim ve bu eğitim karşıma çıktı… içimden bir ses güven ve git dedi gittim.  İyi ki dinlemişim o sesi.. Bu eğitim sadece bedensel hareketler ve yoga asanaları yapmak değil, insanı kendine yaklaştıran ve psikolojik ve duygusal bir yolculuktu. İlk günden itibaren çok doğru bir yere geldiğimi hissettim. Kendime yaklaştıkça ve kendime gerçek oldukça bana ait olmayan şeyler uzaklaştı hayatım sadeleşti. Sadece yoga hocası olmak için değil, hatta hayatınızda hiç yoga yapmamışsanız bile bu eğitim yogaya başlamak, kendimize dönüp bakmaya başlamak için çok doğru bir yer…

Sevgi ve güven dolu aynı zamanda Çağ’ın eğlenceli ve komik tarzı ile harika bir yolculuktu… kah güldük kah ağladık :)) herşey için tekrar teşekkür ederim

*

ZEYNEP DİRİL

Başlangıçta vücudumu esnetebilmek için ne yapabilirim diye sordum ? Araştırmalarım beni youtube yoga videolarına ve yoga deneme derslerine yönlendirdi. Yaptıkça yoganın verdiği keyifte artmaya başladı. Ama eksik bir şeyler vardı. İlk önce sorunun kendi kendime yetebilmek olduğunu düşündüm izlemeden dinlemeden nasıl yoga yapabilirdim ? akışın hissederek başladığını bilmeden yoga eğitmenliği için araştırmalara başladım ve kendimi Çağ hocanın dersinde buldum. İlk dersinden  itibaren anladım ki buraya geliş amacım farklıydı . Hayat bana destek olmak istiyordu .En doğru zamanda en doğru yerde olmamı sağlamıştı. Çağ hocanın  güven ortamındaydım. Çağ  Hoca ile yogayı hissederek öğreniyorsunuz . Kendinize yıllardır söyleyemedikleriniz asanalarla bir olup ortaya çıkıyor. Etrafınızda sizinle aynı amaç için bir araya geldiğiniz insanlarda farkında olmadan sizleri destekliyor. Bana göre yoga cesaret ve farkındalık demek . Çağ Hocama tekrar bizlere hayata farklı bir yerden bakmayı öğrettiği için çok teşekkür ederim.

*

DUYGU KARAKUŞ

Çağ bana bir arkadaşımın çok güzel bir hediyesi oldu.”Uzun yıllardır yogada derinleşmek istiyordum. Hem etrafımda yoga eğitmeni çokça arkadaşım olmasından hem de bedenimdeki (boyun ve diz) bir takım aksaklıklardan..İşimi bırakıp Hindistan’a gittiğimde 1 ay daha fazla kalıp eğitmenlik eğitimimi orda alacaktım ki planımı iptal edip yaşadığım şehre (İstanbul’a) geri döndüm. Sonrasında ise eğitmenliğini Çağ’dan almış olan arkadaşımın tavsiyesiyle Çağ’la çalışmayı seçtim.Daha ilk gününden itibaren bedenimde ve zihnimde olan değişimleri anlatabilmek için çok uzun boylu cümleler kurmalıyım, bu öyle kolay anlatabileceğim bir şey değil.Biraz bahsedecek olursam emin olarak biliyorum ki, geçirdiğim gelişim ve değişimim, eğitimi Çağ’dan almamla doğrudan bağlantılıydı. Yogayı bu kadar iyi anlamam da Çağ sayesindeydi. Ve vücudumdaki iyileşme de bence kesinlikle doğru adreste olduğumdandı. Ayrıca çok da güzel arkadaşlar edindim. Dilerim bu yolculuğa siz de çıkar ve yüreğinizin içindeki dünyayla karşılaşma fırsatını yakalamış olursunuz.

*

İREM ÇELEN

Yogayı derinlemesine öğrenme isteğim; uzun süren araştırma ve kararsızlık dönemimden sonra hakkında hiçbir fikrim yokken, tamamen hislerime güvenerek seçtigim Çağ.. Her seçimin aslinda bir anlamı olduğunu ve hislerimde kesinlikle yanılmadığımı gösterdi. Şimdi dönüp baktığımda; kimilerinin hayatları boyunca sorgulamaya cesaret edemediği soruları sordurarak kendine gerçeği soylemenin yolculuğun en önemli adımı oldugunu gösteren, bedenle iletişim kurmayı ve onu dinlemeyi öğreterek beden üzerinden farkında olmadığım birçok duyguya ve anıya ulasmamin mümkün olduğunu deneyimlememi sağlayan, yoganın düşündüğümden çok daha fazlası olduğunu farkettiren ve bunu büyük bir özveriyle herkesle birebir ilgilenerek yapan Çağ hocadan ders aldığım için kendimi epey şanslı hissediyorum.İncinebilir olmanın ve duygularını yaşamanın zayıflık olmadığını aksine güçlendirdiğini, paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu, deneyimlerin paylaşıldıkça anlamlandığını öğrendiğim bu yer, bana hayatım boyu süreceğini bildiğim dostluklar kazandırdı. Burda tanıdığım, benle aynı yola çıkma cesaretini gösteren deneyimlerini paylaşan güzel insanlar sayesinde, herkesin hikayesinde kendimden birşeyler buldum, buldukça kendimi tanidim, dönüştüm ve ne kadar özel ve farklı bir o kadar da benzer olduğumuzu anladım. Bunu da çağ’ın oluşturduğu güven ortamına ve paylaşım kültürüne borçluyum. Benim gibi heryere geç kalan birini bile tek kelimesini kaçırmamak için erkenden gelip yarım saat dersi bekler hale getirdi. Eğitimine gelirseniz abarttığımı düşündüğünüz her kelimenin samimiyetine inanarak çıkacağınıza eminim.Rehberliğin, arkadaşlığın, ilgin, samimiyetin, açık yüreklilikle paylaştığın deneyimlerin ve güzel kalbin için çok teşekkürler Çağ!

*

GİZEM PAYLAYANDEMİR

Çağ… çok iyi bir hoca, çok iyi bir rehber ve çok iyi bir arkadaş…’ Böyle başlıyorum sonra birçok şey yazıp silip yeni bir şeyler yazıyorum her seferinde… Çünkü senin rehberliğindeki yoga yolculuğumu gerçekten anlatsın istiyorum yazdıklarım, sonra cümleler fazla afili oluyor samimi mi gelmez okuyana diyorum, biraz siliyorum, bu sefer de yavan geliyor; çünkü keşke herkes senle bu yolculuğa çıksa diyorum… Bence iyi bir hoca birilerine birşeyleri dikte etmez, daha önce gezdiği yolları öğrencisi ile bir daha gezebilen meraklı bir rehberdir… ve sen çok iyi bir rehbersin… çok teşekkür ederim… bundan sonra da yapacağın tüm yolculuklar çok güzel geçsin… iyi yolculuklar”

*

DERYA AYDAN

Çağ hocanın eğitimine onu tanıyarak başlamadım. Herhangi bir öneri yoluyla da bulmadım. Bu yola gireceğimi fark ettiğimde tanıdık bildik hocalarımın eğitimlerini inceliyordum ki, bir gün Çağ hocanın eğitim tanıtımı düşüverdi önüme. “Hiç de tanımıyorum ki, dersine girmişliğim de yok. Enerjimiz tutar
mı ki? Ne kadar da sık buluşma koymuş, halbuki İstanbul dışından geleceğim ben, zor da olur şimdi…” diye düşündüm önce. Ama bir türlü kopamadım, döne döne eğitim detaylarını okudum her gün. Sakin, net, abartısız cümleleri çekti beni, hissettim bana gerekeni. Çağ hoca ve bize açtığı alan aynen böyle. Direkt. Süssüz, yalın. Gereksiz hiçbir şeye yer yok. İçimizi dışarı çıkartabilmemiz için güvenli ortamı yaratıyor, paylaşımı destekliyor, cesaretlendiriyor, dokunup
geri çekiliyor ve o tek dokunuş yetebiliyor. Ödüm kopuyor bazen, konfor alanımın uzaklarına çıkıyorum, direniyorum da bazen haliyle ama kaçmıyorum – biliyorum ki buraya bunun için geldim ben. Bunu istedim, ihtiyacımı hissettim.
Bedenimle tanıştım, bedenime tutunan duyguları, her harekette, her sözde yerinden oynayanları gözledim. Dibe itip sakladıklarımı, unuttuklarımı gördüm ucundan kıyısından ve altta daha neler neler olabileceğini fark ettim. Pozlar eş zamanlı ekstra bonuslar gibi geldi, bir araç olarak. Eğitim için iki haftada bir yollara düştüm, uykusuz kaldım, ama o matta yerimi sadece ikinci savaşçıya
doğru girmek için değil, bedenime, ruhuma, kalbime, ilişkilerime, geçmişime dokunmak için aldım. Kendimi bilme yolundaki ilk somut adım. Eğitim bittiğinde her tür savaşçıya doğru girmeyi de öğrenciyi doğru yönlendirmeyi de öğrenmiştim zaten. Eğitim sonrası ise fark ettim ki temel bilgilerimizle bir kartopu oluşturmuşuz her birimiz, yaşadıklarımız ve ilişkilendirdiklerimizle her gün büyüyor elimizde. Küçük bir yoga sınıfım var şimdi ve öğrendiklerimi pozlar aracılığıyla aktarabildiğime göre, bir şeyler hakikaten işlemiş içime.

*

MUİNE ÇOLAKOĞLU

Tesadüfen katılmaya karar verdiğim ve her aşamasında iyi ki burdayım dediğim, bana kendimi gösteren, kendime korkusuzca bakma cesaretini veren eşsiz bir yoldu. Çağ hoca ve yardımcılarının herbirimize tek tek gösterdiği samimiyet, ilgi ve emekleri sayesinde olayın yalnızca fiziksel aktiviteden ibaret olmadığını anlamamla beraber kendimle ilgili gercekliğe bir adım daha yaklaşmış oldum. Kabullenmenin mucizesiyle kendim olabilmenin güzelliğini tatmak, beni her seferinde biraz daha özgürleştirdi.Sonlara doğru bitmesini hiç istemediğim, bana hayatımda yeni kapılar açan, kıymetli dostluklar kazandıran bu harika eğitimde kendimizi bulmamıza katkısı olan herkese sonsuz teşekkürler

*

BEGÜM BARAN

Uzun süredir hislerimi ve deneyimlerimi kaleme almak için kendimi dinliyordum.Sonunda aşağıda linkini paylaştığım videoda geçen şu cümleyi yazmak istediğime karar verdim. “With one breath I’m part of it” Yolunuz açık olsun.https://vimeo.com/181027959

*

EBRU ÇİÇEK

Sevgili Çağ hocam ile tanışmam benim kendim ile tanışmam için adım atmama vesile olmuştur. hayatıma,kalbime dokunduğu için ve çok kere kendimle yüzleşmemi sağladığı için yüreğimde yeri kocaman. Keşke herkesin yolu Çağ hoca ile kesişse ve hayatlarında yeni bir çağ açsalar.

*

BURCU YÜKSEL

Eğitim süresince çok ifade edemedim kendimi, grup içerisinde en az paylaşımda bulunanlardan biri de bendim. Dile getirmekten çoğu zaman çekinirim ama yazılı olarak ifade etmek benim için hem daha kolay hem de çok daha değerli, söz uçar…

Bu kadar kısa bir sürede büyük bir dönüşüm yaşadığıma hala inanamıyorum ve uzun zamandan sonra ilk defa kendimi, kendimle bu kadar mutlu, güvende, daha özgür ve cesur hissediyorum.

En büyük farkındalığım ise şu oldu; bedenimdeki limitleri tanımadığımı fark ettirdiğin günden beri konfor alanıma ne kadar sıkı sıkı tutunarak yaşadığımı; başarısızlık korkusu, eksiklik, yetersizlik ve onaylanmama duygusuyla hiçbir şeye cesaret edemediğimi ve bu nedenle hayatımda atmak istediğim her adımı yarıda bıraktığımı artık kendime açıkça itiraf edebiliyorum. Bunun gibi farkında olduğum birçok şey oldu kendimle, iş hayatımla, ailemle, ilişkilerimle ilgili. Hepsini gözlemlemeye ve çalışmaya devam edeceğim.

Bu eğitim, benim ilk yoga deneyimimdi ve öncesinde yogayı sadece bedensel bir etkinlik olarak görüyordum. Belki başka bir hoca ile bu yola çıksaydım (ki ramak kalmıştı) çok fiziksel de kalabilirdi, bilmiyorum.

Deyim yerindeyse her birimizin ruhuna tek tek dokundun. Korkuya sürüklemeden, güvenli bir şekilde kendimizle tatlı tatlı tanımamızı hatta bazen yüzleşmemizi sağladın. Öğretmekten çok daha fazlasını kattın hayatımıza. Eğitimin her bir saniyesi çok çok değerliydi, bu sebeple bir saniye bile kaçırmadığıma çok seviniyorum.

Tekrar tekrar her şey için çok teşekkür ederim.

İyi ki yollarımız kesişmiş.

*

ÖMÜR ÇARIKÇI

Farklı beklenti ve düşünceler ile başladığım yoga yolculuğum, Çağ Rical Gürle’den aldığım eğitim ile bambaşka bir rota çizdi. Bedenim ve benliğimi bütünselleştirebilmeyi öğrendiğim eğitim süresi boyunca, yogayı içselleştirmek, bedenimi anlamamın ve tanımamın yanı sıra, yüzleşemediğim ya da ötelediğim pek çok durumun da üzerine gitme cesaretini verdi. Ayrıca, kendi fizyolojimi daha derinden anlamaya başlamak, mesleki pratiğimi (Nükleer Onkolog), hastalarıma olan yaklaşımımı ve bakış açımı da oldukça değiştirdi. Bedenin ne kadar muhteşem bir sistem olduğu algısı, benim için ”insan”ı renklendirdi ve zenginleştirdi. Aldığım eğitim, ismi ve edinimlerinin getirdiği sıfatların yanı sıra, hayata dair sıradışı bir tecrübeydi. Hocamızın deneyimi, sabrı ve ilgisi, her birimizin gelişimi için özenle gösterdiği emek, bu eğitimi eşsiz kılan özelliklerden sadece bir kaçı… Yolum Çağ Hocam ve ekibi ile kesiştiği için şükran doluyum, dahası için sabırsızlanıyorum. Kendi yaşam yolculuğunu zenginleştirmek isteyen, kendine değer veren herkesin, özellikle meslektaşlarımın bu sıradışı deneyimi yaşamasını öneriyorum. Her şey için sonsuz teşekkürler.

*

SEVCAN EYİGÜN

Eğitime başlamak için kendime yeterince guvenmiyordum ama bir şekilde yolum Çag hoca ve bu sınıf ile kesişti. İyi ki bu egitime başlamışım, iyi ki Çag hoca gibi birinden bu egitimi almışım. En başında çekinen o insan değilim artık. Ama bu kendine anlamsızca güvenmek değil. Bu egitim sayesinde hata yapmanin, bazen yetersiz olmanın hoşgörüsünü kazandım kendime ve diğerlerine karşı. Bu beni yeni seyleri denemek için öyle özgürleştirdi ki. Bu yolculuk boyunca varliğimla ilgili mucizelere beni tanık ettiren, kendimle derinden samimi bir bağ kurmamı sağlayan, kendimi olduğum gibi görebilmem için ışığımı yakan Çağ hocaya çok teşekkürler.

*

SEDA BÜKE

Kendi kendime yetebilen bir yoga pratigi edinebilmek ve biraz da felsefesini anlamak icin egitim var mi diye internette arastirirken sans eseri karsilasmistim Cag Hoca ile. Icimden bir ses cok da arastirmaya gerek yok dedi ve acikcasi pek bir sey bilmeden basladim. Her gunun sonunda, iyiki de onunla baslamisim bu yolculuga dedim.

Omur boyu surecek bir egitim almis gibi hissediyorum. Derslerde konusulanlar, Cag hocamizin soyledigi bir soz olur olmadik zamanlarda cikiveriyor karsima , dusuveriyor aklima.  “A aa evet, aslinda bunu demek istemisti” ya da “bunun ornegi bu olsa gerek” diye yankilaniyor ve pekisiyor.

Sabri, samimiyeti, ictenligi, herkesle tek tek ilgilenisi, her an orada olusuyla olusan guven ortami daha ilk andan herkesi icine aliyor. Bu ortam, grubun paylasimlari icin hijyenik ortami da olusturdugundan her daim bambaska dunyalar, ogretiler sunuyor.

Basladigimdan cok farkli bir yerde oldugumu goruyorum geriye donup baktigimda. Beden farkindaligi, yoga bir yana; hayati yasayis seklim ve bundan sonraki beklentilerim dahil olmak uzere. Bir seyler “hah tamam oldu” ‘dan ziyade, sanki farkli farkli pencereler acilmis gibi. Her seyin daha yeni basladigini hissediyorum. Bunlar daha ekilen tohumlar  ancak enerjisi uyandirmaya yetiyor.

Kendimi yeniden cocuk gibi hissediyorum. Her seye alistigimiz, sasirmayi unuttugumuz yaslarimizda tekrardan her seye sasirir oldum. Beni en cok etkileyen ve enerji veren seylerin basinda da bu geliyor sanirim. Bir de su varki, beden bu farkindaligi tattiktan sonra, bu yokmus gibi davranmak imkansız..

Bunlarin hepsi Cag hoca’nin ve ekibinin, ictenlik ve samimiyetle harmanladiklari emeklerinin, gonullerinin eseri. Tesekkur az kalir. Iyiki varsiniz, iyiki yollarimiz kesismis.

 *
SİNEM ÖZBEY

Bazen olman gereken yerde olmak için bazı şeyler sebep olur. Her birimizin  Çağ ‘ın yoga derslerinde  buluşma serüveni farklı sebeplerden olsa da , hepimiz olmamız gereken yerde  Çağ ‘ ın rehberliğinde buluştuk. Daha ilk derste bu kadar açık bu kadar dürüst,samimi olması beni şaşırtmıştı. Onun önderliğinde açılan bu dürüst samimi yolda hepimiz teker teker yürüdük. Kendimi olduğum gibi ortaya koyma cesareti gösterdikçe hem kendimi,hem bedenimi,hem diğerlerini daha iyi tanıdım. Bu da bizi ucu Çağ’da olan kopmaz bağlarla birbirine bağladı. Bağımlı olmadan bağlı olmanın güzelliğini yaşadık ve yaşıyoruz : ) Bütün yarattığın farkındalıklar için teşekkür ederim. Duygularıma birde başka bir açıdan bakmamı sağladığın için teşekkür ederim. Söylediğin her sözün hayatımda bir şekilde karşılığını bulduğu durumlar yaşadığım ve kendimi güvende hissetmeme sebep olduğu için teşekkür ederim. Düşündüm de ne yazsam tam karşılığı olamayacak hislerimin. O yüzden diyorum ki ; hayat yolculuğunuzda bir yerde yollarınız Çağ ile kesişmeli…  Bunu bir ” dost tavsiyesi” olarak düşünürseniz sevinirim..

*

İREM YENİCE

Tadı damağımda kalan YOGA dersleri,   uygulamaları, ödevleri, farkındalıklarla, hayatla ilişkili öğleden sonra sohbetleri…
Şaşkınlık bedenimizi duymamızla başlıyor, hissettiklerimizle çaldığımız kapılar, karşılaştıklarımız ve sonrası?  Süprizler, hediyeler… En güzeli ve özeli de hepsi şahsa özel.
Tesadüfen başlayan YOGA yolculuğumu keyifli kılan Çağ Rical Gürle ve asistanları, özetle ne bir taş eksik ne bir taş fazla eğitimde herşey dengede, yürekten teşekkürler ve iyi ki varsınız …

*

ÖZGÜL AVŞAR

Yoga yolculuğum 3 yıl önce başladı. Çağ ile tanışıp eğitime katılmam, yoganın daha önce hiç bilmediğim yönlerini keşfetmeme ve kendi iç dünyamı daha fazla anlamama yardımcı oldu.

Çağ, alışılmışın dışında, bilgisini ve deneyimlerini içtenlikle paylaşan, size yeni bir bakış katan, gerçek bir rehber.

Eğitim süresince bedenimi daha iyi tanımayı, hislerimi daha fazla duyumsayıp, anda olmanın farkındalığına varmayı öğrendim. Güzel arkadaşlıklar geldi beraberinde. Benim için, bundan sonra Çağ Hoca sayesinde yeni bir dönem başlıyor. Yaşattıkları ve hissettirdikleri için kendisine sonsuz teşekkürlerim ve sevgilerimle…

*

BERRAK AKSOY

Hiç kürek kemiklerinin arasına nefes aldın mı?
Hiç ayak parmaklarının sana seslenişini dinledin mi?
Hiç kalbinin arkasını hissettin mi?
Hiç kaslarının sana geçmişini anlatmasına kulak kesildin mi?
An’da kalmayı ve bu esnada tüm farkındalığınla kendini sevmeyi denedin mi?
Hayatında çağ açmayı gel geciktirme.

Tüm emeklerin için sonsuz teşekkür hocam..

*

GÜLTEN TEKELİ

İçsel yolculuğa ve dönüşüme hazır isen, beden ve zihinde Çağ Hoca ile çağ atladığını göreceksin.

Bu eğitimde, yoga tekniğinin yanı sıra ve çok ötesinde, bilgi, anlama, farkındalık, anatomi, keşif, yüzleşme, arınma,  dayanışma,  farklı bilince uyanma ve travmalarınla bile pozlar arasında selamlaşma güvenini bulacaksın. Kendi bedeninde daha önce hiç “ilgilenmediğin” ince ayrıntıları, Çağ Hocanın, iç görüsü ile sana nasıl hediye olarak sunduğuna şahit olacak, bu samimi emeğe ve parçası olduğun maneviyata hayran kalacaksın.

Keşke bitmeseydi diyerek mezun olurken, kavuşacağın sertifika, artık ilk dersteki “sen” olmadığını müjdeleyecektir…

*

VİLDAN GÜLŞEN

Yogayı öğrenmekle kalmadığım; doğru nefes ile neler yapacağımı keşfettiğim ,hayata bakış açımda büyük değişimler yaşadığım ,çok güzel insanlar tandığım ve çok çok güldüğüm güzel bir dönem geçirdim. Çağ ,bilgi birikimi çok yüksek ve bunu paylaşmayı seven samimi bir hoca.  Kendinize vereceğiniz en güzel hediye Çağ’ın eğitimidir.

*

HAKAN KALGIDIM

Yoga’ya ilgim uzun yıllar önce başlasa da kafamı toplayıp başlayabilmem geçen seneyi buldu. Ne şanslıyım ki doğru yerde, doğru zamanda, doğru hocayla karşılaştım, hayatımda kendim için yaptığım en güzel şeylerden biri oldu. Benim yoga hevesim ve heyecanım daha çok sosyal medyada gördüğüm akrobatik hareketlerdi. Eğitim başladıktan sonra ilk 1-2 derste hayal kırıklığına kapılmadım desem yalan olur. Fakat sonra Çağ’a daha dikkatli kulak kesilince gözümü boyayan akrobatik hareketlerden çok daha fazlasının anlatıldığını gördüm. Çağ’ın beden ile kurduğu ilişki müthiş aklıma yatmıştı. Bedeni ile barışık ona elinden geldiğince iyi bakmaya çalışan biriydim ama aslında bedenim ile gerçek bir iletişimim yokmuş. Eğitimde bedenimle ilişki kurmayı öğrendim. Bedenim bana cevap veriyor, bana birşeyler hissettirerek aslında konuşuyordu. Geçmişten gelen hisler, yeni hisler, zaman zaman tanımlayamadığım karmaşık hisler.. Zaman içinde bedenini duyabilen, kendiyle baş başa kalabilen, bedeniyle zevkle vakit geçirebilen biri oldum. Hayatta en keyif aldığım yerlerden birisi matımın üzeri oldu. Bu tanışıklığa vesile olduğu için Çağ’a minnettarım. Erkek olarak eğitimde varolmanın da ayrıcalık olduğunu söylemeden geçemem. Onlarca kadınla geçirdiğim 5 ayda onların iç dünyasına, onların bedensel farklılıklarına tanıklık etme şansım oldu. Ayrıca ekibin terk erkeği olmanın lüksünüde sıklıkla yaşadım. Kadınlarla her zaman iletişimi iyi olan bir erkektim ama burada geçirdiğim sürede onları çok daha yakından tanıma şansım oldu. Onlar sayesinde ilk kez bedensel aktivite yaparken daha sakin ve yumuşak kalabilmeyi öğrendim. Eminim erkeklerin çok olduğu bir toplulukta bedenimi o sakinlikte tutamazdım. Umarım yogayla Çağ aracılığıyla tanışır, ya da yogayı bir de Çağ’dan dinlemeye vakit ayırırsınız.

*

TUĞÇE HANOĞLU

5 ay boyunca Çag, guzel kalbi, derin tecrubesiyle anlatti, biz dinledik; güldük, ağladık, dert yandik, kararlar aldik, işleri biraktik, sehirleri terkettik, sarildik, saclarini kestirdi kimimiz.. Bilmediklerimizi fark ettik, epeyce ogrendik, ogreneceklerimizin bitmeyecegini farkettik, bir hayli buyuduk. bacaklarımız uyuştu, kıpırdamadık; bileklerimiz kopacak sandik, sabrettik; kalcalarimiz yandı, minicik hareketlerle dindirmeyi ogrendik. Sahiden nefes aldik. Bedenlerimizi nasil ihmal ettigimize sasirdik, utandik! Çag denizden bir kova kum cikarip verdi hepimize, var olsun! “su cok guzel, gelsenize!” dedi. Şimdi o suya girmek, dahasi belki de dalip belki de biraz daha kum cikarmak bizim elimizde. Nefesinizi tutmadan ama. Hadi bakalim!

*

GÖKÇE DEMİR

Yogaya başlama isteğim, kendi içsel yolculuğuma çıkmaya karar vermemle oldu. Aslında kendini tanıdığını düşünen ben, bu süreçte yeni bir benle tanıştı. Şu an yeni beni anlamaya anladıkça da barışmaya başlıyorum kendimle. Tüm bu beni Tanıma yolunda yolculuğumda liderlik eden, her kötü anımda Yanımda olduğunu bildiğim sevgili hocam Çağ Gürle’ye sonsuz teşekkürler.. İyi ki varsın ve iyi ki başka bedenlere ve zihinlere dokunmaya devam ediyorsun

*

BAHAR AKOL

5 saatlik uykusunda 100 kez solunumu duran benim gibi bir apne hastası için eğitimde öğrendiğim tüm nefes teknikleri hayatım için birer emniyet kemeri oldu. Artık kısa soluklar değil uzun derin nefesler geziyor bedenimde ve bu benim için yaşam demek. 8 sene fibromiyalji hikayesi, birsürü tedavi yöntemi, kas gevşeticiler, antidepresanlar, bedende gezen ağrılar!! Oysa şimdi hiçbir kimyasala gerek kalmadan hocalık eğitiminde öğrendiklerimle, bedenimle yeniden bağ kurarak yıllarca hissetmediğim ‘sırtımı’ ilk defa bukadar hafif taşıyorum. İçsel yolculuğa gelince; kendimden geçmeden hiçbir yere varamayacağımı, ben kendime el uzatmazsam uzanacak hiçbir elin yetişemeyeceğini çok iyi biliyorum artık.

*

ŞERİFE AKSOY

Hayatta birçok insan tanıdım, bir yerlere gittim, birçok şey öğrendim, dolu dolu yaşamaya, deneyimlemeye, keşfetmeye çalıştım ama eksik olan, atladığım bir şey vardı biliyordum. Tatmin olamıyordum ve hep o arayış içindeydim. Tamamen iç güdülerimle katıldığım bu eğitimle anladım ki aslında benim için en önemli şeyi ‘kendimi’ atlamışım. Kendini tanımak, keşfetmek, yaşamak, deneyimlemek için yoga müthiş bir yol ve Çağ çok iyi bir rehber.

*

DUYGU YAVUZ

Bedenimi, ruhumu anlamak adına bir sürü yolculuk yaptım, bütün her şey halledildi, hiç sorun kalmadı sanıyordum, ta ki bu eğitime kadar. Ben bu yoga eğitim yolculuğunda yeniden doğdum; kendimi tanımak, özgürleşmek adına çok büyük adımlar attım. Artık çok daha güçlüyüm, ruhum, bedenim özgürleşti. Bu değerli yolda rehberim, canım dostum Çağ’a sonsuz şükran ve sevgimle..

*

ZERRİN KAPLAN GÜLSOY

Bir çok yola çıktım. Bir çoğundan geri döndüm. Ya ortamı sevmedim ya rahat hissetmedim kendimi. Pişmanlıklarımla geri döndüm. Sonra bir gün Yoga beni çağırdı. Önyargısız, sadece ‘ben’i. Uygulamalara katıldıkça sevdim, sevdikçe orada kalmaya alıştım. Mat’ın üstünde olmak sahne tozu yutmak gibi ve en değerlisi, eğer yönetmeniniz Çağ hoca ise.. O mat, kendinizi izleyeceğiz, tanıyacağınız, hayret edeceğiniz büyülü bir sahneye dönüşüveriyor. Her defasında kendi kendime “Yıldızlı Pekiyi ” verdiğim bir karar Yoga ‘ya başlamak.. Hele bir de doğru zamanda doğru hoca ile başlamak gibisi yok. Teşekkürler Çağ Hocam.

*

MUTLU AKTAŞ

Bizim ülkemizde cesur ismini erkeklere verirler. Gerçekten erkekler olarak bu isme layıkmıyız ? Bence en büyük cesaret insanın kendisi ile yüzleşmesidir. İnsana kendisi ile yüzleşme olanağı sağlayan en büyük yollardan biri de Yoga. Ben, Çağ hocamın eğitimi ile yoga dünyasına girdim. Sınıfta benimle birlikte 2 erkek, 30’dan fazla kadın vardı. Eğitimi tamamladıktan sonra cesur isminin, biz erkeklere değil kadınlara verilmesi gereken bir isim olduğunu anladım. Biliyorum ki o 30’dan fazla cesur insan dev adımlarla yollarına devam ediyorlar. Hepsine kucak dolusu sevgiler. Kabul etmeliyim ki ilk sınıfa girdiğimde neden burdayım sorusu vardı kafamda. Derslere devam ettikçe bedenime yıllarca ne kadar kötü davrandığımı hissettim. Adeta yerlerde sürünüyordum. İlerleyen haftalarda o sınıfa geliş amacımı keşfettim. Bebeğin, hayatına sürünerek başladığı gibi bende yeni hayatıma sürünerek başlamalıydım. Emekleyerek devam ediyorum. İşin en güzel tarafı sürünmek ve emeklemek artık keyif veriyor, öğrendiğimi hissediyorum. Toplumun dikte ettiği erkek gözlüğünden yoga dünyasına bakmak hatalı ve yetersiz. Bize öğretilen cinsiyet rollerinden önce insan olduğumuzu; düşünsel ve duygusal varlıklar olduğumuzu hatırlamak çok rahatlatıcı. Yaratıcı güç, yoga dünyasının oluşumuna ve ilerlemesine izin veriyorken, dar kalıplar ve korku dolu inançlar biz erkekleri esir almamalı. Hadi bir cesaret erkekler. Değerli hocama, değerli asistanlara ve değerli cesur ruhlara sonsuz teşekkürler. Sevgi ile kalın.

SEÇİL TÜKENMEZ

“Öğretmen kapıyı açar, içeriye adım atacak olan sizsiniz” diye bir söz vardı. Çağ Gürle’nin açtığı yoga kapısı bana bedenimin de gizli bir kapısının olduğunu fark ettirdi. Bu kapıyı daha önce hiç kullanmamıştım ve hocam en güvenli, en eforsuz ve derin şekilde nasıl bedenimden “içeriye” geçiş yapılabileceğini gösterdi. Ruhun yaşadığı her deneyimi bedende biriktirdiğini ve benim bunu nasıl özgürce bırakabileceğimi öğretti. Evet, Çağ Gürle bana yoganın kapısını açtı ve adım attığımda içeride beni sevgiyle bekleyen kardeşlerimi de buldum. Yeni arkadaşlar da edindim bu sayede. Tüm bunlar için O’na teşekkür ediyorum.

*

NURHAN ÖZGÜR KIRITOĞLU

İstanbul da geçireceğim 1 yılı değerlendirmek amacıyla tesadüfen kayıt yaptırdım eğitime ve tesadüf bu ya; kendi ruhuma yakın olma ve gerçekler ile yüzleşme yolculuğum başladı yogayla.. Zamanım gelmiş.. Her buluşmaya ‘Of bugün gitme’ diyen iç sesimle çatışarak gittim ve hiç devamsızlık yapmadım. Bedenimdeki sınırların hiç farkına varmamış, incitmekten korktuğu için bir tık öteye ve derine hiç gitmemiş ben için, içinde kalabildiğim pozlara şaşırdım çoğu zaman. Sanırım Çağ hocamın verdiği güven ve bilgisini sınırsız paylaşma heyecanıydı beni çağıran ve merak uyandıran. Kendime yaptığım en iyi yatırımdı.

*

GÜLAY BALTACI

Eğitimi almak, yoga uygulamamı detaylarıyla kavrayip kendi kontrolümde de yönetebileceğim bi çalisma olmaktan öteye taşıdı. Şöyle ki; aslında içsel durumumun benim yogam olduğunu, zekamın sadece beynimde değil bedenimin her yerinde var olduğunu öğrenmemle hayata devam etmemi kolaylaştıracak bilgiler aldım. Nefes / zihin tekniklerini öğrenmek sanki kendi kullanım klavuzumu okumak gibi oldu. Karmaşık durumlarda bir dakika nefes için durabilmenin, sakinliğin ve gidişatina bırakabilme gücünün gerekliliği, aldığım bu eğitimle temelden desteklendi. Hep şükran duyuyorum Çağ Gürle ile çalışma imkanı yakalamış olduğum için. En önemlisi düşüncelerini, zengin bilgilerini cömertçe paylaştığı için de kendisine minnatarım.

*

NERMİN ÖNDER

Yoga eğitimi esnasında öyle odaklandım ki, kendi kişiliğimi ortaya koymaya biraz ara verip, sessiz ve sözsüz, hissederek anlamayı seçtim. Önceki ile şimdiki ben arasındaki fark şu: Stresi daha iyi yönetebiliyorum. Tüm olumlu, olumsuz, karşılaştığım olayları daha kolay anlayışla karşılayabiliyorum, daha az agresifim. Daha sakinim. Doğru nedir sorgulamayı bıraktım, kişinin algısına göre değişen bu tip konularda bakış açım komple değişti. Huzurlu , sahip olduklarımla daha mutlu ve hislerimin farkındayım. Çünkü nefes farkındalığı ile yaptığım yoga, vücudumda oluşan düğümleri çözüp, bedenimi, ruhumu, hislerimi özgürleştirdi. Çağ Hocam, duygusal iletişimi ile bizlerle inanılmaz iletişim kurup, bizleri 200 saat boyunca severek, kendimiz için hazır hale getirdi. Her birimizin ortak ya da farklı hikayelerini konuşurken, aslında içinde bulunduğumuz ve göremediğimiz kendi durumumuzu diğer kişiler üzerinde görebildik. Grup çalışmalarında kendi hayatımızdaki üçüncü göz olup baktık yaşamımıza. Hem yoga grubundaki tüm arkadaşlarıma, hemde Çağ Hocama bize kattıkları, hayatımızı güzelleştirme adımlarında etkili oldukları için sonsuz teşekkürlerlimi , sevgilerimi sunuyorum.

*

DİDEM HUBULOĞLU

Yolda yoldaş ararken, yoga beni ne kadar sarmalar diye düşünürken, ilk dersten itibaren yüreğimden tutup çekti sözcükleri Çağ Hocamın. Yoga sadece bedenle ilgilenip yüzeyde mi kalır soru işaretime, öyle bir net yanıt geldi ki, inanamadım eminliğime. Ayağımı bi yere çarpıp çatlattığımda, bedenimle kopukluğumu idrak edip sevineceğim, bu bir uyanış diyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Bu idrak da yogayla geldi. Simdi bedenim beni değil, ben bedenimi dinliyorum. Duymaya başlamak o kadar güzel ki. Bedenimden ruhumaYoga ile yola çıkardı beni Çağ Hocam. Her defasında bedenime ve hislerime döndürdü. Şimdi birlenmeyi daha iyi anlıyorum ve yolumda bedenimle yürüyorum.

*

NAİME SESLİ

Şehir dışından eğitime katılmış biri olarak tüm samimiyetimle şunu söyleyebilirimki; mesafeler gözümde büyümeden, üşenmeden büyük bir keyif ve istekle katıldım bütün derslerine. İnsana güven veren, herbir öğrencisiyle yılmadan tek tek ilgilenen gerçek anlamda yol gösterici Çağ Hocam. Evrimim oldu yoga. Bakmıyorum sadece; görüyorum artık. Çok ama çok teşekkürler.

*

KERİME ÇAĞLAR ARAL

Dünya’yla bağlantımızdaki en somut aracımız olan bedenin yollarını yogayla yürümüş, bilen ancak “bilmiyorum” noktasında durarak her an yeni bir şey öğrenen bir yolcuyla bu yolu yürümek, aynı anda her ikimize de şifa verdi. Bir şeyin içinde kalabilmeyi ancak içinde kalabilmiş bir insanla öğrenebilirsiniz. Bedenin karanlık noktalarını, ancak daha önce orayı tanımış biriyle bakarak aydınlatabilirsiniz. Okuyup dinleyebilirsek bize çok şey anlatan bedenimde her yeni karşılaştığım şeyi Çağ’la paylaşmaktan büyük mutluluk duydum. Yola olan önyargılarımı, insan sıcağıyla ısıtan canparem Çağ’a benden önce bu yolda yürüyüp yolumu aydınlattığı için sonsuz şükür ve sevgimle…

*

TALYA BERK BENEZRA

Yogayı paldır küldür değil, sakince, nazikçe ve en güvenli şekilde, derinden içinize sızdıracak bu eğitim. Omzunuzda sürekli sizi güvende hissettirecek bir el hissedeceksiniz. Akıp giden hayatımın içinde bir anda yavaşlamamı ve “ben ne yapıyorum, niye yapıyorum? ” deyip seçimlerimi sorgulamamı sağladığı için sevgili Çağ Hocama çok teşekkür ederim.

*

CEREN DOĞU

2000’den beri yoga yapiyorum daha dogrusu yaptigimi saniyormusum taa ki bundan 4 sene once hayatimin en sikintili ve cikmazdA doneminde Cag hocanin egitimine katilmaya karar vermeme kadar.. Gercekten yoga’nin sadece yoga degil, Cag hocanin da sadece bir hoca degil kendimi tanimam ve gelistirmemde ne kadar onemli rehberler oldugunu anladim.

Bu egitimde yoga tekniklerinin yani sira ozellikle kendimi ve bedenimi tanimaya basladim. Nefes almayi ogrendim, icime dondum ve kendimle ilgili kabul etmediklerim onceleri aci verse de yavas yavas kabul edip sevebildigim ozelliklerime donustuler. Bu egitimde sadece yoga yapmayi degil bircok insanin basaramadigi kendini tanima surecine girmis olacaksiniz. Buna karar verdiyseniz zaten nadir sansli kisilerdenseniz.

Iyi ki diyorum Cag’i tanimisim ve icsel yolculugumda ozellikle egitimden sonra ne kadar da ilerleyebilmisim. Bu surec yasami sevmemde ve korkusuzca yasama dört elle sarilmamda en iyi yardimcim oldu. Yolculuk hala devam ediyor, bitmesi mumkun degil. Egitim oncesi ve sonrasi olarak 2ye boluyorum hayatimi. Eger boyle bir yola girmeye karar verdiyseniz en dogru yerdesiniz. Tesekkurler hocam.

*

NİLÜFER DEMİR

Hayatımın hiç bir döneminde aldığım hiç bir eğitimde bu kadar heyecan yaşamadım. Bana unuttuğum belkide hiç farkında bile olmadığım duygular, hisler yaşattı ve aslında bana beni o kadar güzel gösterdi ki; kabullenmeyi, olduğu gibi almayı, bakış açımı değiştirebilmeyi, önceliklerimin aslında önceliğim bile olmadığını.. Bu eğitimle birlikte kelimelere henüz dökemesemde çok şey değişiyor ve hayatımda çok şey de değişecek, biliyorum. Bunun mimarı Çağ Hocama sonsuz teşekkür ediyorum.

*

GİZEM YALÇINKAYA

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki yoga,beden ve zihin arasında inanılmaz bağları ortaya çıkartan,hatırlatan bir köprü oldu benim için.Uygulamamda derinleştikçe hislerimin,duygularımın ve bunları yönlendiren düşüncelerimin farkına vardım.Hayatımızdaki akış bu denli yoğunken,bedenden kopmak çoğu zaman farkedilmiyor bile.Benim yoga yolculuğumun oldukça travmatik bir dönem öncesine “denk gelmesi” de tesadüf değildi diye hissediyorum bir süredir.Hayatın bana şifanın binbir çeşidiyle dolu kapısı senin eğitiminde aralandı.Farkındalığın,bedenle iletişimin,konfor alanının dışına çıkmanın ne denli dönüştürücü olduğunu tekrar tekrar deneyimledim.Bedenim ifade buldukça özgürleştim.Bazen taşıdıklarımızı bırakmanın,bazen de dibine kadar içinde kalmanın gerektiğini öğrendim.Sonuçta kim olduğumu,kalbimde ne taşıdığımı tekrar hatırladım,hatırlamaya da devam ediyorum.Eğer yogaya adım atmak ve kendinize bakmak,dönmek hatta kendinizle tekrardan tanışmak istiyorsanız Çağ bunun için çok donanımlı ve derin bir öğretmen.Şifa olsun

*

SERAP GÖLCEK

Yoga bana gorunmeyen yanlarimi gormeyi, onlarla tanismami ve uzlasmami sagladi. Öyle birsey ki; yaparken yeri gelir gulersiniz yeri gelir aglarsiniz, gecmiste kalmis caninizi yakan herseyin farkina varirsiniz. Çağ’ın egitimini herkese tavsiye ediyorum, bedeniniz yoluyla zihninizi ulasmanin yollarini tecrübesiyle ortaya cikararak, donusumuze mukemmel katkida bulunuyor..

*

ARZU ÇULHA

Eğitim başlamadan önce ’20 Eylül’de maceranız başlıyor’ diye bir mail göndermişti Çağ bizlere. Şimdi geri dönüp baktığımda ne demek istediğini çok daha iyi anlıyorum. Kalbimin, bedenimin ve zihnimin kapılarını aralayıp farkındalığımı arttırdığı ve deneyimi, tecrübesiyle bu macerada rehberim olduğu için kendisine çok teşekkür ederim.

*

AYLİN ERDEM

İnsanlarla ilişkilerimize, bedenimize, nefese, asanalara, beslenme tarzımıza ve hayata bakışımıza dair o kadar çok şey var ki fark edilmeyi bekleyen… Bu eğitim o kapıyı araladı. Daha fazla ne ister ki insan?

*

BENGÜ ODABAŞ

Tesadüf eseri karşılaşıp katıldığım bu eğitimde, içeriğindeki yoga pozlarını detaylarıyla öğrenmek kendi pratiğimde daha sağlam ve kendimden emin olmama vesile oldu diyebilirim.

Ayrıca yaptığımız çalışmalar benim için sadece mat üzerinde ve sınıf içerisinde kalmadı, hem insanlarla hem de kendimle olan ilişkilerimde daha uyanık olmamı sağladı.

Bildiklerini paylaşmaktan keyif aldığı aşikar bir insandan eğitim almak demek benim öğrenmekten keyif almam demekti.

Bana göre bir eğitimin verimli olması, hem eğitimi verenin hem de alanın duyduğu haz ile doğru orantılıdır.

Bunun dışında, hem biz öğrenciler arasında oluşan sıcak hava hem de hocamızın bize karşı samimiyeti ile eğitimin her anı tam tadında geçti.

*

HÜSNE ÇİĞDEM

7 ayin göz açıp kapayıncaya kadar geçtiği, Çağ’ın bilgi birikimi ve tecrübesi eşliğinde gitgide derinleşen harika bir eğitimdi.

Hayatimin bu döneminde bana çok yol gösteren ve beni aydınlatıp çok güzel insanlarla tanıştıran bu harika eğitimi bütün içtenliğimle bu yola bas koymuş-koyacak herkese tavsiye ederim.

*

RİTA MENDA

Etkileyici, ilham verici ve çok eğlenceli.

Aynı olaylara farklı gözlerle bakmamı sağladı, hayatın her anından keyif  alabileceğimi öğrenip bir de yoga hocası oldum.

Harika insanlarla tanışıp, kendim için bir şey yaptım. Beni şu anla, nefesimle ve meditasyonla tanıştıran harika hocama teşekkürler.

*

*

*

Paylaşmak istediğiniz cümleler için: caggurleegitim@gmail.com

Sevgimle..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s